Kostka brukowa jest powszechnie wykorzystywana w przestrzeni publicznej, na prywatnych podjazdach, w ogrodach i przy wielu innych budynkach – przedsiębiorstwach, warsztatach itp. Z uwagi na swoje przeznaczenie, jest poddawana zwykle intensywnemu użytkowaniu i narażona na silne zabrudzenia. Czyszczenie tego rodzaju nawierzchni nie jest jednak proste – szczególnie gdy nie wiesz, od czego zacząć i czym przeprowadzić ten proces. Jak czyścić kostkę brukową? Czy czyszczenie kostki wymaga dużo czasu i specjalnych środków chemicznych? Sprawdź!

Maszyny do czyszczenia kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, błota, śladów substancji chemicznych (np. olejów i smarów) wymaga odpowiednich metod. Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn to jedno z szybszych i skuteczniejszych sposobów na usunięcie zarówno powierzchniowych, jak i głębokich, silnych zabrudzeń bez szkody dla jej nawierzchni i wyglądu.

Dobra, profesjonalna maszyna do czyszczenia kostki brukowej wykorzystuje siłę podciśnienia. Silny strumień wody usuwa wszelkie zanieczyszczenia. W niwelowaniu zabrudzeń pomagają zazwyczaj obrotowe talerze, które dzięki szybkim ruchom zwiększają powierzchnię mycia, skracają czas czyszczenia i lepiej rozprowadzają wodę po kostce czy innej nawierzchni betonowej.

Nowoczesne szorowarki, poza szczotkami talerzowymi, wyposażone są również w solidne szczotki cylindryczne lub wykorzystują ruchy oscylacyjne (wymiatające). Czyszczenie nawierzchni z wykorzystaniem jednej z opisanych maszyn szorujących jest szybkie, ekologiczne (oszczędność energii, brak konieczności wykorzystywania bardzo silnych, chemicznych środków) i skuteczne. Wykorzystanie szorowarki zaprojektowanej do czyszczenia kostki brukowej, nie ma porównania do prób czyszczenia manualnego, czyli wykorzystania detergentu i szczotki ryżowej na teleskopowej rurce. Musisz jednak pamiętać o tym, że urządzenie wykorzystywane do czyszczenia kostki brukowej będzie różnić się od maszyn dedykowanych do mycia powierzchni prostych.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Kostka brukowa często porasta mchem. Dotyczy to nie tylko szczelin między jednym elementem kostki a drugim, ale również samej jej nawierzchni. Na rynku dostępne są specjalne narzędzia, które pomogą w odchwaszczaniu kostki, lecz nie da się ukryć, że na dużej przestrzeni taka praca jest nie tylko czasochłonna, ale również nie do końca skuteczna. Jednym z lepszych rozwiązań na to, jak wyczyścić kostkę brukową z mchu jest wykorzystanie maszyn.

Szorowarki do kostki brukowej poza mchem i drobną roślinnością usuwają również przebarwienia po kwaśnych deszczach, osady z wody i glony, które mogą porastać kostkę w bardziej wilgotnych miejscach. Poza opisanymi, do listy zanieczyszczeń, jakie mogą zostawiać nieestetyczny ślad na kostce, zalicza się również normalne ślady użytkowania – odciski brudnych butów, ślady po samochodzie i ziemię z ogrodu. To wszystko może szybko usunąć profesjonalny sprzęt.

Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej – zalety

Czyszczenie bruku z wykorzystaniem maszyny opiera się głównie na odpowiedniej technologii, ale i jakości szczotek zamontowanych w szorowarkach mechanicznych. Twarde włosie szczotek dopasowywane jest do głębokości szczelin między kostkami tak, aby zwiększyć skuteczność i głębokość mycia. Co więcej, poza samym myciem możliwe jest również dobre zakonserwowanie wierzchniej części kostki. Pomogą w nim profesjonalne środki, które zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń na kostce, tworząc na niej powłokę ochronną.

Silne zabrudzenia po oleju, pozostałości środków z remontu, cementu, farby, a nawet trudne plamy z olejów – to wszystko można usunąć mechanicznie z wykorzystaniem odpowiednich środków czyszczących specjalnie zaprojektowanych do potrzeb mycia kostki brukowej.

Wiesz, jak wyczyścić kostkę brukową. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. W FIMAP Polska specjalizujemy się w sprzedaży profesjonalnych maszyn czyszczących do wielu rodzajów powierzchni, a także skutecznych i bezpiecznych dla otoczenia środków do dezynfekcji i czyszczenia.

Oficjalny dystrybutor Fimap

Maszyny
czyszczące

Sprawdź całą gamę maszyn czyszczących

Zobacz ofertę

Oficjalny serwis Fimap

serwis czysta polska

Serwis
urządzeń

Szereg usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych

Zamów serwis

Pakiety finansowania

Leasing i wynajem
maszyn

Wybierz najdogodniejszą opcję finansowania dla siebie

Sprawdź