Szczotki i pady do maszyn czyszczących to wymienne części maszyn do mycia podłóg. Czego lepiej użyć, by w łatwy i szybki sposób przywrócić czystość i połysk posadzkom oraz wszelkim powierzchniom wymagającym czyszczenia? Zarówno zastosowanie szczotki, jak i pada wymaga doboru rodzaju i twardości do materiału, z jakiego wykonana jest podłoga czy inna czyszczona powierzchnia. Poza tym, szczotki i pady czyszczące występują w różnych rozmiarach i powinny być dopasowane do parametrów maszyny czyszczącej. Ogólnie zasada jest prosta: gładkie wykładziny podłogowe wymagają użycia pada, natomiast fugi na podłodze czy wykładziny teksturowe będą dobrze wyczyszczone za pomocą szczotki.

Szczotki czyszczące – rodzaje

Szczotki czyszczące używane są w szorowarkach do podłóg, szorowarkach do kostki brukowej czy maszynach jednotarczowych i stosowane do skutecznego usuwania zanieczyszczeń zarówno przez osoby fizyczne, jak i firmy sprzątające. Szczotki powinny być dobrze dobrane do rodzaju czyszczonej powierzchni. Do prania wykładzin dywanowych służą specjalne szczotki miękkie, zaś do czyszczenia twardych powierzchni, jak kamienie czy bruk, najlepiej używać twardych szczotek. Szczotki talerzowe dzielimy zwykle na:

  • standardowe, przeznaczone – w zależności od rodzaju – do mycia dywanów, czyszczenia posadzek czy betonu;
  • specjalne, do czyszczenia podłóg drewnianych, powierzchni z woskami czy kostki brukowej.

Wyróżnia je trwałość, długa żywotność i właściwości szlifujące. Warto również dodać, że zespół myjący i ssawa w profesjonalnych maszynach do mycia podłóg FIMAP są wykonane z aluminium anodowanego, malowanego proszkowo, co zwiększa ich trwałość i wpływa na wysoką jakość pracy.

Pady czyszczące – co to jest? Rodzaje padów do maszyn czyszczących

Pad to rodzaj twardej gąbki wykonanej ze specjalnej włókniny, przeznaczony do czyszczenia wszelkich podłóg gładkich. Dostępne są pady o różnej średnicy i w różnych kolorach. Kolor pada oznacza jego twardość.

Pady czyszczące możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowania i przeznaczenie. Poszczególne pady różnią się kolorami. Wyróżniamy zatem:

  • pad czarny – najlepszy do usuwania silnych zabrudzeń oraz starych powłok ochronnych. Czyści do naturalnej powierzchni usuwając wszelki, nawet najstarszy brud. Należy jednak stosować ten pad ostrożnie. Zaleca się wykonanie najpierw próby na małej powierzchni w niewidocznym miejscu.
  • pad brązowy – do usuwania brudu i starych powłok ochronnych
  • pad zielony – do intensywnego szorowania i usuwania wierzchniej warstwy powłoki ochronnej, zanieczyszczeń i plam
  • pad czerwony – do delikatnego mycia i codziennej pielęgnacji zabezpieczonych posadzek
  • pad niebieski – do codziennego stosowania, np. przy myciu posadzek
  • pad biały – do delikatnego polerowania i nabłyszczania czystych posadzek zabezpieczonych powłokami.

Ważne jest aby stężenie detergentu dobrać odpowiednio do rodzaju pada, posadzki i zanieczyszczeń.

Do zamocowania padów służą tzw. pad holdery, czyli trzymaki padów. Tutaj wyróżniamy:

  • trzymaki padów pełne – składające się z talerza polipropylenowego, do którego przyklejony jest rzep na mikrogumie. Mikroguma służy do do amortyzacji uderzeń przy nierównościach podłoża;
  • trzymaki padów strefowe – posiadają rzep w postaci przyklejonych równolegle pasków;
  • trzymaki padów szczotkowe – przypominają nylonową szczotkę z krótkim grubym włosem.

Pady do maszyn czyszczących – zadbaj o sprzęt i bezpieczeństwo pracy

Zastanawiasz się, czym myć podłogi na hali, a czym fugi na podłodze? Wybór odpowiedniego padu do czyszczenia zależy od specyfiki posadzki oraz rodzaju zabrudzenia. W przypadku trudniejszych zabrudzeń stosujemy pady twarde, natomiast w przypadku średnich zabrudzeń i codziennej pielęgnacji używamy szczotek. Trwałość pada w głównej mierze zależy natomiast od rodzaju mytej powierzchni, od jej obciążenia, czyszczenia pada po użyciu oraz dopasowania jego twardości do rodzaju posadzki. Należy pamiętać również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wykonania pracy – zwrócić uwagę na wystające w śruby lub ostre krawędzie, by nie uszkodziły pada czyszczącego i w konsekwencji również posadzki.


Oficjalny dystrybutor Fimap

Maszyny
czyszczące

Sprawdź całą gamę maszyn czyszczących

Zobacz ofertę

Oficjalny serwis Fimap

serwis czysta polska

Serwis
urządzeń

Szereg usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych

Zamów serwis

Pakiety finansowania

Leasing i wynajem
maszyn

Wybierz najdogodniejszą opcję finansowania dla siebie

Sprawdź